Идея за виртуална еBGN с фиксиран курс към BGN

Промотирайте вашият бизнес или проект приемащ разплащане с биткойн

Модератор: Moderators

Идея за виртуална еBGN с фиксиран курс към BGN

Мнениеот danisapfirov » 13 Фев 2017, 20:13

Здравейте,

Предлагам да обсъдим идея как може да се създаде виртуална валута еBGN конвертируема 1 към 1 спрямо BGN.
Започнах темата на друго място, но и тук е добре ако някои има интерес.
http://hash.bg/forum/topic/830-идея-за-виртуална-еbgn-с-фиксиран-курс-към-bgn-чрез-обм/
Аватар
danisapfirov
Radix Ambassador
 
Мнения: 1078
Регистриран на: 22 Авг 2016, 10:24

Re: Идея за виртуална еBGN с фиксиран курс към BGN

Мнениеот 2GOOD » 13 Фев 2017, 20:40

Здравей Дани,
На първо четене ми се струва трудно постижима. Все пак копирай си текста тука за да е по-удобно на колегите.

Поздрави
Благодарности на: 12good4Buys8cvTj6EB4MTGNTSC4w9Swnz
Аватар
2GOOD
Site Admin
 
Мнения: 4953
Регистриран на: 28 Май 2013, 15:40
Местоположение: Planet Mars

Re: Идея за виртуална еBGN с фиксиран курс към BGN

Мнениеот olele » 14 Фев 2017, 13:51

Изчети на човека МЕНСА темата , от там би трябвало да ти стане ясно защо идеята е неприложима, почти.
olele
 
Мнения: 211
Регистриран на: 15 Окт 2016, 15:28

Re: Идея за виртуална еBGN с фиксиран курс към BGN

Мнениеот danisapfirov » 14 Фев 2017, 19:14

Идеята e да се създаде монета или актив който да се конвертира 1 към 1 спрямо книжния лев.

Въпрос: На кого му трябва това?
Отговор: На този който иска да ползва новата технология и я намира за удобна.

Въпрос: Към коя платформа? Всичките не са ли шитни?
Отговор: На всяка, която има потребители.
Актива/монетата ще се нарича по различен начин в различните платформи.
В BitShares може да е BitBGN например. В Ardor може да е eBGN. Монетата/актива няма да зависи от платформата и ще може да се предлага в различни.

Въпрос: Как ще стане?
Отговор: Ще стане като някои емитира активи или монети в дадена платформа и обяви, че ги предлага за ползване срещу залог.

Въпрос: Какъв залог?
Отговор: Тук финансистите трябва да кажат, но ако аз ще издавам например eBGN в Nxt(Ardor), ще искам ДЦК изискуеми след падежа от преносителя.

Въпрос: Не мога ли просто да ти преведа 1000 BGN и да получа 1000 еBGN?
Може. Така се търгува, но идеята е курса да е стабилен.

Въпрос:Значи купувам ДЦК и ги предоставям като залог?
Отговор: Да, това е конкретен финансов инструмент за примера.
Предоставя се на емитента и той превежда по сметката, която клиента си е отворил в съответната платформа еквивалента 1 към 1.

Въпрос: Ако това е монета, каква е?
Отговор: Ако е монета най-добре е да има следните свойства:
1. Exchangable - Обменяема
​Това качество е необходимо, за да може да се купува и продава свободно в рамките на платформата, където пребивава.
​2. Claimable - Изискуема
​Това означава да може обратно да се изиска.
​3. Controlable - Контролируема от една сметка
​Само една сметка контролира емисиите.

Въпрос: Може ли с пример?
Отговор: Може, не правя реклама на Nxt (Ardor), но понеже там имам най-голям опит от там ще дам примера.
Клиент иска да обмени фиатни левове BGN срещу еBGN от платформата Nxt(Ardor), чиито емитент е някой надежден. Има момент на доверие :)
Клиентън си купува ДЦК, например с отстъпка 10% от някоя банка и ги предоставя на емитент, който ще му прехвърли еBGN по сметка в платформата.
Сделката се уговаря, първо се предоставя физически документа, а след това става прехвърлянето.

Да допуснем, че падежа е след 6 месеца.
Клиентът може да си ползва монетите и да реши да ги върне и да си получи обратно ДЦК. Ако това е преди датата на падежа става обратно конвертиране.
Във случай, че има просрочка, емитента си възстановява средствата в лева.

Въпрос: Може ли системата да има пробив?
Отговор: Не знам, кажете вие виждате ли го.

Въпрос: Законно ли е?
Отговор: Не е забранено. Би трябвало да е законно.

Въпрос: Какво ползва това хората, търговците и обществото?
Отговор: Който не вижда полза, не го ползва.

Въпрос: Как може да стане на практика?
Отговор: Има криптоплатформи. Необходимо е запознаване с възможностите им.
С обучение и информираност.

Въпрос: Какви пари струва и на теб ли трябва да ги даваме?
Отговор: Да струва много и събирайте парите!!! :)

П.С. Последното е за който не е разбрал.
Ако има въпроси и се обсъдят нещата ще може да се продължи с въпросите и отговорите, вече и с други участници.
Не гледайте конкретните примери, вижте идеята по-общо.
Аватар
danisapfirov
Radix Ambassador
 
Мнения: 1078
Регистриран на: 22 Авг 2016, 10:24

Re: Идея за виртуална еBGN с фиксиран курс към BGN

Мнениеот danisapfirov » 15 Фев 2017, 11:38

Въпрос: Как законодателството ще третира подобна дейност? Къде са Емил Хърсев и Стоян Александров да кажат?
Отговор: Мисля, че виртуалните валути се третират като активи от законодателството, а не като пари. За това не важат ограниченията за електронни пари. Все пак не съм 100% сигурен. Със сигурност Емил Хърсев и Стоян Александров са наясно.
Аватар
danisapfirov
Radix Ambassador
 
Мнения: 1078
Регистриран на: 22 Авг 2016, 10:24

Re: Идея за виртуална еBGN с фиксиран курс към BGN

Мнениеот cnerd » 16 Фев 2017, 12:57

danisapfirov написа:Идеята e да се създаде монета или актив който да се конвертира 1 към 1 спрямо книжния лев.

Въпрос: На кого му трябва това?

Отговор: на никой не му трябва това.
Ако някой иска да се възползва от новата технология, защо да не го направи с една от съществуващите вече крипто валути?

За да създадеш нова валута трябва да имаш проблем, който да решиш със създаването и. Какъв е проблема, който ти се опитваш да решиш?
Ако става въпрос за технологични нововъведения (време на транзакция, ниски такси при cross border, липса на refunds, отворена счетоводна книга) всички тези проблеми вече са решени, така че криптоЛУЕФа няма да направи нищо ново.
Къмто момента нямаме безбожна инфлация или пък контрол върху капиталите, така че и алтернатива на Лев-а не ни трябва.
Не сме в репресия, следователно нямаме нужда да си крием паричките от лошите европейци, вътрешната ни брутна продукция не е обвързана с интернет пространството, така че нямаме нужда от национална електронна алтернатива на българския лев с цел импорт/експорт.

Като цяло никой няма нужда от това. Знам, че звучи готино и можеш да изкараш безброй парички ако можеш да си ги печаташ сам, но когато няма проблем - няма и потребност.

Предизвиквам те да посочиш един единствен проблем, който афектира значителна част от населението (1% се смята за значимо) и може да бъде решен с криптоЛУЕФ. (наблягам на крпитоЛУЕФ, не криптовалута)
cnerd
 
Мнения: 734
Регистриран на: 05 Юли 2013, 12:48

Re: Идея за виртуална еBGN с фиксиран курс към BGN

Мнениеот danisapfirov » 16 Фев 2017, 14:17

На въпроса какъв проблем имаме, че да го решаваме с това? На кой му трябва тази работа?

Отговор: И аз питам същото?

Какъв проблем имат фирмите, че си правят сайтове, че тези сайтове поемат и електронна търговия и разплащания чрез кредитни карти.
На кого му хрумна тази работа, че решиха да правят сайтове за електронна търговия?
Кой беше този умник от amazon.com, на когото му дойде тази идея.
Къде по-добре и да се разплащаме с електронни пари, кредитни карти. Нали си има банки. Те за какво са?
Кого го боли че сме нямали криптовалута, чиято цена не се мени докато си пиеш кафето. Това бизнеса ли го иска?
Ами бизнеса си има банки и лева е свързан с еврото, какъв е проблема, който една измислена криптовалута ще реши?

Ай стига глупости, дайте нещо реално.

П.С. Надявам се че се убедихте, че може с позитивна и с негативна логика. :)
Аватар
danisapfirov
Radix Ambassador
 
Мнения: 1078
Регистриран на: 22 Авг 2016, 10:24

Re: Идея за виртуална еBGN с фиксиран курс към BGN

Мнениеот 2GOOD » 16 Фев 2017, 16:29

По-скоро колегата питаше, защо да го правим това, когато можем да постигнем същото с биткойн например, днес си поръчах акумулатор за автомобила от българска фирма и си платих с биткойн - това в отговор на потребността и по-скоро желанието да избегнем банкови/пощенски услуги като едновременно с това подпомагаме биткойн adoption-а. Реално какво ще ме накара и какво ще ми предложи в повече eBGN за да ползвам него. На мен също ми харесва идеята да си имаме криптоЛевче, но не мога да се убедя че ни трябва.

П.С.
===
Само така - винаги позитивно :)
Благодарности на: 12good4Buys8cvTj6EB4MTGNTSC4w9Swnz
Аватар
2GOOD
Site Admin
 
Мнения: 4953
Регистриран на: 28 Май 2013, 15:40
Местоположение: Planet Mars

Re: Идея за виртуална еBGN с фиксиран курс към BGN

Мнениеот cnerd » 16 Фев 2017, 16:50

2GOOD написа:По-скоро колегата питаше, защо да го правим това, когато можем да постигнем същото с биткойн например ... като едновременно с това подпомагаме биткойн adoption-а

Именно това е въпроса. Единствената причина да се направи криптоЛуев, която аз виждам, е някой да изкара много пари на гърба на blockchain технологията.
За да ползваме криптоЛуев а не биткойн, този криптоЛуев трябва да предлага нещо, което го няма във всички други криптовалути и е изключително важно за нас (българите) и нашата икономика.
Ако не можеш да идентифицираш подобна потребност твоя призив си е чисто ламтене за пари, на което аз бих казал - 'Ай стига глупости!'
cnerd
 
Мнения: 734
Регистриран на: 05 Юли 2013, 12:48

Re: Идея за виртуална еBGN с фиксиран курс към BGN

Мнениеот greo » 17 Фев 2017, 05:37

Точно така, бях предложил да се казва лъв дори... и без това си имаме калинки :P

ПС: тук повечето няма да разберат кодирания ни език ;)
Аватар
greo
 
Мнения: 488
Регистриран на: 08 Окт 2013, 19:56

Следваща

Назад към Промотиране

Кой е на линия

Регистрирани потребители: 2GOOD, Bing [Bot], George, Google [Bot], ionicle, Kris, mincho, Spenchoni, svetlim, viniamin