Хакнат Електрум

Списък с честни търговци, сигнали за измама, отзиви

Модератор: Moderators

Хакнат Електрум

Мнениеот bavaro » 23 Юли 2019, 18:09

Здравейте,

имам Нужда от помощ

Реших да изпратя 0.27 към един адрес

И след като си заредих портфейла с 0.270258 ( https://www.blockchain.com/es/btc/addre ... WhPiLSDGw8 ) още на pending, изпратих към 36rbaEz97wNHG5QUDENFK9EAVNZRSkBPGQ ) но понеже не съм ползвал Електрум за MAC OS от 1 година- портфейла ми поиска update до 4.0.0 и ми даде опции за windows, linux и MAC OS.

Инсталирах update и видях, че 0.27 вече са наредени към друг адрес 14mJQp4S4Sw5bvUHujw2jDqWow2o6ArWow

СИГУРЕН СЪМ НА 100%, ЧЕ ПРОВЕРИХ АДРЕСА ПРИ КОПИ-ПЕЙС ЗА ДА НЕ ГО СМЕНИ И НЯМАМ ИДЕЯ ОТ КЪДЕ СЕ ПОЯВИ ТОЗИ АДРЕС ( 14mJQp4S4Sw5bvUHujw2jDqWow2o6ArWow ), НО ВЕЧЕ КОЙНИТЕ НЕ СА В ПОРТФЕЙЛА>

по-късно отново наредих 0.27 към 36rbaEz97wNHG5QUDENFK9EAVNZRSkBPGQ директно от борсата и нямах проблем, но тези 0.27 от 1BnmrNb794Gj7JsmJdemSQRAWhPiLSDGw8 за мен са хакнати при инсталиране на update 4.0.0.на Електрум

как изпращам към 36rbaEz97wNHG5QUDENFK9EAVNZRSkBPGQ и портфейла казва направи update и след update койните oтиват автоматично към 14mJQp4S4Sw5bvUHujw2jDqWow2o6ArWow за моите познания е загадка

Изтривам всички портфейли от MAC OS и предупреждавам членовете на форума, които ползват Електрум да внимават с update 4.00

Ако има някой, който може да помогне при работа с Електрум

Благодаря предварително
bavaro
 
Мнения: 36
Регистриран на: 29 Мар 2017, 22:36

Re: Хакнат Електрум

Мнениеот bavaro » 23 Юли 2019, 19:49

Съмненията ми за грешка отпднаха след като започна вече да ги мести по други адреси

https://www.blockchain.com/es/btc/addre ... ow2o6ArWow
bavaro
 
Мнения: 36
Регистриран на: 29 Мар 2017, 22:36

Re: Хакнат Електрум

Мнениеот bavaro » 23 Юли 2019, 19:50

Незнам къде да напиша, че да предупредя и други ползващи Електрум да не изгорят по същия начин с update 4.0.0
bavaro
 
Мнения: 36
Регистриран на: 29 Мар 2017, 22:36

Re: Хакнат Електрум

Мнениеот bavaro » 23 Юли 2019, 20:31

Още нещо

Електрум на официалния си сайт ( https://electrum.org/#download )са качили последна версия electrum-3.3.8
При мен от портфейла ме подкани да сваля последната electrum-4.0.0 - ето тук е измамата ( само не разбирам как портфейла ме подканва да сваля версия, която не е от официалния сайт - вероятно хакерски трик )

Просто ще преинсталирам MAC OS - от къде да знам как са влезли в системата ми и какво още могат да направят.
bavaro
 
Мнения: 36
Регистриран на: 29 Мар 2017, 22:36

Re: Хакнат Електрум

Мнениеот filchef » 23 Юли 2019, 21:09

bavaro написа:Още нещо

Електрум на официалния си сайт ( https://electrum.org/#download )са качили последна версия electrum-3.3.8
При мен от портфейла ме подкани да сваля последната electrum-4.0.0 - ето тук е измамата ( само не разбирам как портфейла ме подканва да сваля версия, която не е от официалния сайт - вероятно хакерски трик )

Просто ще преинсталирам MAC OS - от къде да знам как са влезли в системата ми и какво още могат да направят.


Попаднал си на известен хак за който писаха още миналата година - не електрума ти е бил хаккнат а се е свързъл със фак сървър, който те подканя да актуализираш електрума и ти дава фак линк който прилича но не е официалния убсайт на Електрум - след като го актуализираш парите ти изчезват - мога да те посъветвам да си преинсталираш уиндоса преди да използваш други или този портфейл от истинския сайт.
Електрум никога няма да те подкани да го актуализираш сам - ако беше прочел темата за него в нашия форум или бикоин талка щеше да знаеш, че има такива сървъри и ръчно да го превключиш към друг сървър преди да изпратиш стотинките си.
„За богослова познанието започва с Бог, за естествоизпитателят познанието завършва с Бог."
Макс Планк
„Толерантността ще достигне такова ниво, че на интелигентните хора ще бъде забранено да мислят, за да не обидят идиотите.“
Фьодор Достоевски
Аватар
filchef
 
Мнения: 2228
Регистриран на: 30 Сеп 2013, 20:49

Re: Хакнат Електрум

Мнениеот bavaro » 23 Юли 2019, 21:48

Благодаря за инфото

Ами чета каквото мога ама май съм пропуснал тази важна част и сега си изпатих.
bavaro
 
Мнения: 36
Регистриран на: 29 Мар 2017, 22:36

Re: Хакнат Електрум

Мнениеот 2GOOD » 24 Юли 2019, 00:05

Много неприятно наистина, а и сумата никак не е малка :doh: :shifty:
От тук на сетне е ВАЖНО, да не ползваш тези адреси и да си направиш изцяло нов портфейл. Хардуерен портфейл също е добра опция.

Единственото, което можем да кажем за колегите е винаги да теглят портфейла от официалният сайт, като проверяват линка там, както и сертификата, а най-добре и хаша!

Продължавам да си мисля, че това също е един от проблемите на биткойн, а именно нуждата потребителя да е много внимателен при всяко действие. Скоро гледах видео на Андреас, според който биткойн и криптовалутите като цяло са променили много прайвъсито на потребителите, които започват да ползват различни пароли, при това дълги и сложни. Но има още много път да се извърви и наистина е трудно, човек да се предпази - може би просто трябва да сме предпазливи, даже 2 ;)
Благодарности на: 12good4Buys8cvTj6EB4MTGNTSC4w9Swnz
Аватар
2GOOD
Site Admin
 
Мнения: 4953
Регистриран на: 28 Май 2013, 15:40
Местоположение: Planet Mars


Назад към Сигнали за измама и Честни търговци

Кой е на линия

Регистрирани потребители: 2GOOD, Bing [Bot], George, Google [Bot], ionicle, Kris, Spenchoni, svetlim, viniamin