Банки, Биткойн и криптовалути (преводи към и от криптоборса)

Коментари за цената на биткойн и различните борси

Модератор: Moderators

Re: Банки, Биткойн и криптовалути (преводи към и от криптобо

Мнениеот Dog » 14 Мар 2024, 09:00

MadDog написа:Пуснах снощи няколко пилотни транзакции към ПИБ, ДСК, ПБ и Револут от Кракена /под € 5к всяка/:D да видим каква ще е реакцията


Привет, когато имаш повече от три транзакции НАП го третира като занятие.

Оп, sorry :oops: пропуснал съм една страница в която един колега го е разяснил

Solada написа:И аз като всички тук реших да инвестирам в крипто тази година! В тази връзка изчетох всичко в български сайтове относно заплащането на данъци! Ще обобщя накратко информацията и ако има неточности ще помоля някой запознат да ме поправи:

1.Най - летният начин за внасяне / теглене на суме към крипто борси е използването на финтех посредник, лично аз предпочитам icard(бг банка - > icard - > крипто борса), с тях не съм имал проблеми! Revolut е рисков, защото има оплаквания за блокиране на акаунти и месеци мотане, докато минат проверки на сумите, дори ако са малки!

2.НАП имат достъп до всички транзакции в крипто борсите регистрирани в България, но нямат достъп до борси регистрирани в страни извън страната!

3. Данъци се дължат само на сумите преведени от крипто борса към български сметки! Ако имате повече от 3 превода към бг сметка то влидаге в графата бизнес занятие и дължите 15% и трябва да се регистрирате по зддс!

4. Ако само купувате и държите крипто валуте не е нужно да ги декларирате в годишната данъчна декларация!

5. Притежателите на карти към крипто борси, използващи директно картите за покупки в България също дължат данък върху стойността на дакупенага вещ, защото борсата праща крипто към посредник, който обръща във фиатни пари, които отиват при крайния търговец! По този начин за по големи и чести покупки, ще светнете пред нап!

Сега имам някои въпроси, ако търгувам примерно ежедневно купувам крипто и го продавам, когато нарасне с 5%, то когаго дойде време да кешвам към бг сметка кащ попълвам декларацията? Само последната сделща или всички сделки през годината, те може да са над 100?
NGi-TEAM
Аватар
Dog
 
Мнения: 29
Регистриран на: 30 Май 2013, 17:05
Местоположение: Варна

Re: Банки, Биткойн и криптовалути (преводи към и от криптобо

Мнениеот MadDog » 14 Мар 2024, 11:30

Dog написа:
MadDog написа:Пуснах снощи няколко пилотни транзакции към ПИБ, ДСК, ПБ и Револут от Кракена /под € 5к всяка/:D да видим каква ще е реакцията


Привет, когато имаш повече от три транзакции НАП го третира като занятие.

Оп, sorry :oops: пропуснал съм една страница в която един колега го е разяснил

Solada написа:И аз като всички тук реших да инвестирам в крипто тази година! В тази връзка изчетох всичко в български сайтове относно заплащането на данъци! Ще обобщя накратко информацията и ако има неточности ще помоля някой запознат да ме поправи:

1.Най - летният начин за внасяне / теглене на суме към крипто борси е използването на финтех посредник, лично аз предпочитам icard(бг банка - > icard - > крипто борса), с тях не съм имал проблеми! Revolut е рисков, защото има оплаквания за блокиране на акаунти и месеци мотане, докато минат проверки на сумите, дори ако са малки!

2.НАП имат достъп до всички транзакции в крипто борсите регистрирани в България, но нямат достъп до борси регистрирани в страни извън страната!

3. Данъци се дължат само на сумите преведени от крипто борса към български сметки! Ако имате повече от 3 превода към бг сметка то влидаге в графата бизнес занятие и дължите 15% и трябва да се регистрирате по зддс!

4. Ако само купувате и държите крипто валуте не е нужно да ги декларирате в годишната данъчна декларация!

5. Притежателите на карти към крипто борси, използващи директно картите за покупки в България също дължат данък върху стойността на дакупенага вещ, защото борсата праща крипто към посредник, който обръща във фиатни пари, които отиват при крайния търговец! По този начин за по големи и чести покупки, ще светнете пред нап!

Сега имам някои въпроси, ако търгувам примерно ежедневно купувам крипто и го продавам, когато нарасне с 5%, то когаго дойде време да кешвам към бг сметка кащ попълвам декларацията? Само последната сделща или всички сделки през годината, те може да са над 100?


Законовите рамки са ясни. Както на знак стоп се спира напълно, преди да продължиш а не се намалява само скоростта, настъпването на непрекъсната линия се счита за нарушение- неспазване на пътна маркировка. и така нататък. А аз наистина не можах да открия защо дължа 10 евро такса в ПИБ за входяща транзакция в евро такса в тяхната тарифа :D Апропо някой от форума да е получил покана да си плати или доплати данъците? А?
“In the new world, you have to accept total transparency. It will become part of your personality”
“Everything will be transparent. If you have nothing to hide you have no reason to be afraid.”

ВТС bc1q8mr7s0k9qga5fuwrhst2n84d0f2gdhtvd38fcp
Аватар
MadDog
 
Мнения: 243
Регистриран на: 31 Яну 2014, 18:08
Местоположение: София -град

Re: Банки, Биткойн и криптовалути (преводи към и от криптобо

Мнениеот Dog » 15 Мар 2024, 12:08

MadDog написа:Законовите рамки са ясни. Както на знак стоп се спира напълно, преди да продължиш а не се намалява само скоростта, настъпването на непрекъсната линия се счита за нарушение- неспазване на пътна маркировка. и така нататък. А аз наистина не можах да открия защо дължа 10 евро такса в ПИБ за входяща транзакция в евро такса в тяхната тарифа :D Апропо някой от форума да е получил покана да си плати или доплати данъците? А?


Хубаво знак стоп, ама като виждам един втори трети да минава без да спира и почвам да се питам аз ли съм най-големият балама.

NGi-TEAM
Аватар
Dog
 
Мнения: 29
Регистриран на: 30 Май 2013, 17:05
Местоположение: Варна

Re: Банки, Биткойн и криптовалути (преводи към и от криптобо

Мнениеот 2GOOD » 15 Мар 2024, 15:04

MadDog написа:... А аз наистина не можах да открия защо дължа 10 евро такса в ПИБ за входяща транзакция в евро такса в тяхната тарифа :D Апропо някой от форума да е получил покана да си плати или доплати данъците? А?


И ДСК взимат, възможно е да има нещо общо с ClearJ, например да изпращат със споделени такси или такси за получателя - уж е СЕПА ама знае ли човек. Моля ако някой е пробвал другата банка на кракен да пише!
Благодарности на: 12good4Buys8cvTj6EB4MTGNTSC4w9Swnz
Аватар
2GOOD
Site Admin
 
Мнения: 4956
Регистриран на: 28 Май 2013, 15:40
Местоположение: Planet Mars

Re: Банки, Биткойн и криптовалути (преводи към и от криптобо

Мнениеот qbadabaduuu » 15 Мар 2024, 16:10

Миналата година теглиих към icard 12лв такса /това от евро/...

Някави спомени имам че ако се теглинот долари е 1 долар, а евро е 10 евро...
Ако някой е пробвал в долари нека сподели
qbadabaduuu
 
Мнения: 446
Регистриран на: 18 Сеп 2020, 01:16

Re: Банки, Биткойн и криптовалути (преводи към и от криптобо

Мнениеот RoszBit » 15 Мар 2024, 22:40

Бърз off-topic: някой ползвал ли е дебитна карта от Нексо или подобни? Някаква алтернатива на Binance Card ?
RoszBit
 
Мнения: 6
Регистриран на: 07 Дек 2017, 00:05

Re: Банки, Биткойн и криптовалути (преводи към и от криптобо

Мнениеот jamesdavidso » 21 Мар 2024, 15:29

RoszBit написа:Бърз off-topic: някой ползвал ли е дебитна карта от Нексо или подобни? Някаква алтернатива на Binance Card ?


Нашите NEXO? Те не бяха ли затворени за български клиенти?
Аватар
jamesdavidso
 
Мнения: 373
Регистриран на: 17 Фев 2018, 19:52

Re: Банки, Биткойн и криптовалути (преводи към и от криптобо

Мнениеот Metamorph » 25 Мар 2024, 11:13

Преди време имах случай при мой познат със iCard. Пратиха му имейл в който изискват информация от него, поради негово изискване (което въобще не е подавал) че искал да върне обратно транзакция (към Кракен). И ако не им отговорел в дадения срок, нямало да ги върнат. (странно как ще ги върнат-те вече са изтеглени). След няколко дни идва имейл - "вие не реагирахте, ние върнахме парите" ?!?!!? Какво са върнали въобще... и защо ще ги връщат след като не им е реагирал ... абсурдна работа.
При следващ трансфер от Кракен, идва пак същото съобщение, тоя път превода е задържан и искат документи за да го освободят.
А сумата е 1500 евро.
Знам и за още един познат на който също са му искали предоставяне на документи за да освободят превода свързан пак с крипто.
Някой друг проблеми има ли с теглене от Кракен -> iCard ?
Metamorph
 
Мнения: 395
Регистриран на: 03 Сеп 2013, 12:02

Re: Банки, Биткойн и криптовалути (преводи към и от криптобо

Мнениеот qbadabaduuu » 28 Мар 2024, 14:05

Явно го правят понеже и те пуснаха търговия с крипто...
qbadabaduuu
 
Мнения: 446
Регистриран на: 18 Сеп 2020, 01:16

Предишна

Назад към Борси, Цена и Спекулации

Кой е на линия

Регистрирани потребители: AJB, Bing [Bot], ionicle, Kartoff, viniamin