Банки, Биткойн и криптовалути (преводи към и от криптоборса)

Коментари за цената на биткойн и различните борси

Модератор: Moderators

Re: Банки, Биткойн и криптовалути (преводи към и от криптобо

Мнениеот s0ngangel » 29 Ное 2023, 10:02

Screenshot_2023-11-29-09-51-30-151_com.android.chrome-edit.jpg
Screenshot_2023-11-29-09-51-30-151_com.android.chrome-edit.jpg (98.21 KiB) Прегледано 1716 пъти

Все още има SEPA. Скрийншота е от днес. Последно аз теглих миналата година в евро от тях и цялата такса излизаше по-малко от 1лв към сметка в ДСК в лв.
s0ngangel
 
Мнения: 72
Регистриран на: 18 Мар 2017, 16:06

Re: Банки, Биткойн и криптовалути (преводи към и от криптобо

Мнениеот AHAHu » 08 Дек 2023, 09:23

Преди малко направих трансфер от Револют към Бинанс (СЕПА) и преводът стана мигновено, все едно беше между мои сметки(Тук бях много изненадан и то приятно). Таксата беше стандартна - 1€. И също да отбележа, че и двете институции имат еврови сметки в литовски банки.
AHAHu
 
Мнения: 3
Регистриран на: 31 Яну 2022, 19:00

Re: Банки, Биткойн и криптовалути (преводи към и от криптобо

Мнениеот AHAHu » 11 Дек 2023, 22:57

На 8-ми декември направих превод Револют - Бинанс и в двете посоки. Трансферът се случи за секунди, все едно прехвърляш между свои сметки (И двете банки са в Литва). Таксата е 1 евро в посока.
AHAHu
 
Мнения: 3
Регистриран на: 31 Яну 2022, 19:00

Re: Банки, Биткойн и криптовалути (преводи към и от криптобо

Мнениеот 2GOOD » 15 Дек 2023, 20:39

AHAHu написа:На 8-ми декември направих превод Револют - Бинанс и в двете посоки. Трансферът се случи за секунди, все едно прехвърляш между свои сметки (И двете банки са в Литва). Таксата е 1 евро в посока.


Благодарим за информацията, нанасяме я в първия пост.
Благодарности на: 12good4Buys8cvTj6EB4MTGNTSC4w9Swnz
Аватар
2GOOD
Site Admin
 
Мнения: 4957
Регистриран на: 28 Май 2013, 15:40
Местоположение: Planet Mars

Re: Банки, Биткойн и криптовалути (преводи към и от криптобо

Мнениеот jkminkov » 16 Дек 2023, 14:13

sepa преводите между литовски банки не включват банки кореспонденти, примерно ако пуснете sepa превод/в евро/ от ПИБ към ДСК, парите ще минат някъде през банка/банки/ кореспондент/и/
https://www.fibank.bg/web/files/documen ... 022-bg.pdf
https://dskbank.bg/%D0%B8%D0%BD%D0%B4%D ... 0%BA%D0%B8
дай на ***ното власт и му гледай сеира.
jkminkov
 
Мнения: 1115
Регистриран на: 01 Юни 2013, 13:55
Местоположение: Хасково

Re: Банки, Биткойн и криптовалути (преводи към и от криптобо

Мнениеот Solada » 24 Дек 2023, 11:08

И аз като всички тук реших да инвестирам в крипто тази година! В тази връзка изчетох всичко в български сайтове относно заплащането на данъци! Ще обобщя накратко информацията и ако има неточности ще помоля някой запознат да ме поправи:

1.Най - летният начин за внасяне / теглене на суме към крипто борси е използването на финтех посредник, лично аз предпочитам icard(бг банка - > icard - > крипто борса), с тях не съм имал проблеми! Revolut е рисков, защото има оплаквания за блокиране на акаунти и месеци мотане, докато минат проверки на сумите, дори ако са малки!

2.НАП имат достъп до всички транзакции в крипто борсите регистрирани в България, но нямат достъп до борси регистрирани в страни извън страната!

3. Данъци се дължат само на сумите преведени от крипто борса към български сметки! Ако имате повече от 3 превода към бг сметка то влидаге в графата бизнес занятие и дължите 15% и трябва да се регистрирате по зддс!

4. Ако само купувате и държите крипто валуте не е нужно да ги декларирате в годишната данъчна декларация!

5. Притежателите на карти към крипто борси, използващи директно картите за покупки в България също дължат данък върху стойността на дакупенага вещ, защото борсата праща крипто към посредник, който обръща във фиатни пари, които отиват при крайния търговец! По този начин за по големи и чести покупки, ще светнете пред нап!

Сега имам някои въпроси, ако търгувам примерно ежедневно купувам крипто и го продавам, когато нарасне с 5%, то когаго дойде време да кешвам към бг сметка кащ попълвам декларацията? Само последната сделща или всички сделки през годината, те може да са над 100?
Solada
 
Мнения: 1
Регистриран на: 24 Дек 2023, 10:48

Re: Банки, Биткойн и криптовалути (преводи към и от криптобо

Мнениеот 2GOOD » 24 Дек 2023, 20:46

Вече ги направиха на 1 ред, т.е. правите си една таблица в Ексел и там си попълвате сделките, накрая реализираната печалба/загуба се декларира на един ред. Важно е да се пазят тези сделки, за да може при поискване от НАП да ги предоставите. Пазят се 5г. назад.
Благодарности на: 12good4Buys8cvTj6EB4MTGNTSC4w9Swnz
Аватар
2GOOD
Site Admin
 
Мнения: 4957
Регистриран на: 28 Май 2013, 15:40
Местоположение: Planet Mars

Re: Банки, Биткойн и криптовалути (преводи към и от криптобо

Мнениеот Emblem » 02 Яну 2024, 12:51

Solada написа:
3. Данъци се дължат само на сумите преведени от крипто борса към български сметки! Ако имате повече от 3 превода към бг сметка то влидаге в графата бизнес занятие и дължите 15% и трябва да се регистрирате по зддс!



Не съм съгласен с т.3. Ако съм продал веднъж в борса и съм изтеглил парите в 4-5 транша, не трябва да се регистрирам по ДДС. Също дори да имам повече от 3 сделки, при положение че имам договор на пълен работен ден при максимален осигурителен праг, също не трябва да се регистрирам по ДДС.

Успешни преводи за Ноември:
iCard -> Кракен ОК 10k € (Q4/2023)
Revolut -> Coinbase ОК 10k € (Q4/2023)
Emblem
 
Мнения: 1
Регистриран на: 02 Яну 2024, 12:38

Re: Банки, Биткойн и криптовалути (преводи към и от криптобо

Мнениеот face » 28 Фев 2024, 15:10

Дълги години ползвах Д Банк към/от Кракен без проблеми. Няколко превода от началото на годината минаха, но днес без никакво предупреждение се оказа, че са върнали последния превод и казаха, че повече няма да позволяват преводи от/към крипто борси.
face
 
Мнения: 20
Регистриран на: 21 Юли 2015, 10:15

Re: Банки, Биткойн и криптовалути (преводи към и от криптобо

Мнениеот jkminkov » 28 Фев 2024, 19:12

Solada написа:И аз като всички тук реших да инвестирам в крипто тази година! В тази връзка изчетох всичко в български сайтове относно заплащането на данъци! Ще обобщя накратко информацията и ако има неточности ще помоля някой запознат да ме поправи:

1.Най-лесният начин за внасяне / теглене на суме към крипто борси е използването на финтех посредник, лично аз предпочитам icard(бг банка - > icard - > крипто борса), с тях не съм имал проблеми! Revolut е рисков, защото има оплаквания за блокиране на акаунти и месеци мотане, докато минат проверки на сумите, дори ако са малки!

2. НАП имат достъп до всички транзакции в крипто борсите регистрирани в България, но нямат достъп до борси регистрирани в страни извън страната!

3. Данъци се дължат само на сумите преведени от крипто борса към български сметки! Ако имате повече от 3 превода към бг сметка то влидаге в графата бизнес занятие и дължите 15% и трябва да се регистрирате по зддс!

4. Ако само купувате и държите крипто валуте не е нужно да ги декларирате в годишната данъчна декларация!

5. Притежателите на карти към крипто борси, използващи директно картите за покупки в България също дължат данък върху стойността на дакупенага вещ, защото борсата праща крипто към посредник, който обръща във фиатни пари, които отиват при крайния търговец! По този начин за по големи и чести покупки, ще светнете пред нап!

Сега имам някои въпроси, ако търгувам примерно ежедневно купувам крипто и го продавам, когато нарасне с 5%, то когаго дойде време да кешвам към бг сметка кащ попълвам декларацията? Само последната сделща или всички сделки през годината, те може да са над 100?


1. за револют не е вярно, за шест цифрен годишен оборот ми искаха доказателства, приложих исканите документи и всичко е точно, ако има глупаци да се хващат да правят пране на пари с трансфери от/към други физически лица, и после да реват...има и глупаци, които не разбират, че това е банка и ако правят търговски транзакции през персонален акаунт рано и късно ще ги хванат, и после реват, ама с мен защо така...

2. НАП имат достъп до всичко, тука им го дават задължително, от чужбина им го дават при поискване, ако си мислите, че няма да ви хванат, ще!, и ще си платите всичко с лихвите, които в момента са 13.79%. Някои си мислят, че ако си кешират криптото/печалбите през карти Виза/Мастъркард няма да ги хванат, ще! транзакциите се пазят при тях, само някой трябва да ги поиска.

3. Данъци се дължат на печалбите, няма значение дали се минава през фиат, още по-малко през български сметки...3 превода, ами не, ако имам 30 превода по 5 лева щото така съм решил, копче не могат да ми кажат...15% се дължат само ако си безработен, там даже се доплаща и 8% здравни осигуровки, или ако си day-trader. регистрацията по ДДС е главно за day-trader-и, които лесно правят оборот, примерно 166К може да навъртиш за три дни с 1000 лева капитал.

5. в НАП ще светнеш, ако си букнеш през българска агенция екзотична екскурзия за над 10К или ако си купиш премиум марка автомобил, ако си купуваш по 10 кила черен хайвер на месец от Берьозка/в магазина/ няма да светнеш, тъй като не ти пишат фактура, всички фактури покупки/продажби се кихат на НАП на месечна база, ама, ако си глупав да го поръчаш в онлайн магазин ще светнеш и още как! Има и още едно светване, ако си следствен за престъпление, на едни съдебни органи, така им светиш, че направо знаят и колко да си поискат...
дай на ***ното власт и му гледай сеира.
jkminkov
 
Мнения: 1115
Регистриран на: 01 Юни 2013, 13:55
Местоположение: Хасково

ПредишнаСледваща

Назад към Борси, Цена и Спекулации

Кой е на линия

Регистрирани потребители: AJB, Bing [Bot], filchef, ionicle, Kartoff, viniamin