Цената на биткойн (прогнози и коментари) #4 (2017)

Коментари за цената на биткойн и различните борси

Модератор: Moderators

Re: Цената на биткойн (прогнози и коментари) #4 (2017)

Мнениеот shulio » 14 Мар 2017, 22:47

Това е така, но дали биткойн е дорасъл за това нещо - явно не е. Аз също съм на мнение, че не му е времето още. Трябва да достигне по голяма стабилност в цената и тогава ще му обърнат внимание. За сега е доста евтин, което предполага много лесно манипулиране. Какво е 20 милиарда долара - то едва ли не един човек може да ги купи всичките и да прави каквото си иска.
shulio
 
Мнения: 235
Регистриран на: 12 Фев 2014, 14:41

Re: Цената на биткойн (прогнози и коментари) #4 (2017)

Мнениеот cnerd » 15 Мар 2017, 11:22

2GOOD написа:Като цяло според мен това щеше да е много добре за биткойн, защото позволява лесен иснтрумент големи компании и фондове да инвестират в Биткойн през борсата

Ми, не съм абсолютно убеден, историята показва, че introduce-ването на ETF-и винаги води до много големи волатилности... а това вече си го имаме на пазара, така че.
Плюс това, хората смятат, че причината за манипулации на пазара са именно EFT-тата, ако някакво частно дружество на Winkelvos и приятелчетата им вкарат от 300 до 500 милиона в пазара (каквито бяха прогнозите), можем спокойно да очакваме централизация на наличните ресурси.
Представи си ако едно private equity държи 5% от наличните капитали на мрежата - като почнат да изкарват и пари от цялата тая работа (щото тея хора за 10% ще продадат и майка си, а 10% на година да изкараш от BTC е лесна работа) ще започнат да изкупуват все по-големи дялове от пазара, като шортват маркета на дневна база с огромния си капитал.
За мен EFT за BTC е началото на края.
cnerd
 
Мнения: 734
Регистриран на: 05 Юли 2013, 12:48

Re: Цената на биткойн (прогнози и коментари) #4 (2017)

Мнениеот saiclabs » 15 Мар 2017, 16:01

cnerd написа:Ми, не съм абсолютно убеден, историята показва, че introduce-ването на ETF-и винаги води до много големи волатилности... а това вече си го имаме на пазара, така че.
Плюс това, хората смятат, че причината за манипулации на пазара са именно EFT-тата, ако някакво частно дружество на Winkelvos и приятелчетата им вкарат от 300 до 500 милиона в пазара (каквито бяха прогнозите), можем спокойно да очакваме централизация на наличните ресурси.
Представи си ако едно private equity държи 5% от наличните капитали на мрежата - като почнат да изкарват и пари от цялата тая работа (щото тея хора за 10% ще продадат и майка си, а 10% на година да изкараш от BTC е лесна работа) ще започнат да изкупуват все по-големи дялове от пазара, като шортват маркета на дневна база с огромния си капитал.
За мен EFT за BTC е началото на края.


Да уточним, че търгуването на ETF дялове на вторичния пазар само по себе си не влияе директно на цената на биткойн. Директно влияние върху цената на биткойн има първичният пазар, където се извърша фактическата покупка/продажба на биткойн от финансови инситуции. В този ред на мисли финансовите институции могат да правят покупки/продажби на биткойн дори и без ETF, и пак да влияят на пазара с огромния си капитал. Проблемът, че биткойн пазарът може лесно да се монополизира e, че същият е твърде малък. За сравнение Дойче банк има инвестиции в деривати >25 пъти по-големи от биткойн пазара.
saiclabs
 
Мнения: 62
Регистриран на: 05 Окт 2013, 08:27

Re: Цената на биткойн (прогнози и коментари) #4 (2017)

Мнениеот cnerd » 15 Мар 2017, 17:30

saiclabs написа: Проблемът, че биткойн пазарът може лесно да се монополизира e, че същият е твърде малък. За сравнение Дойче банк има инвестиции в деривати >25 пъти по-големи от биткойн пазара.

Да, именно.
Но относно това:
saiclabs написа: В този ред на мисли финансовите институции могат да правят покупки/продажби на биткойн дори и без ETF, и пак да влияят на пазара с огромния си капитал.

не съм съвсем съгласен. Нито една финансова институция в момента не може да си позволи да стъпи на пазара на крипто валутите заради проблемите около легалността на btc капитала. EТF-a ще отнеме риска и това ще позволи на финансови гиганти да оперират без експозиция, а това е страшно точно заради първия ти цитат
cnerd
 
Мнения: 734
Регистриран на: 05 Юли 2013, 12:48

Re: Цената на биткойн (прогнози и коментари) #4 (2017)

Мнениеот saiclabs » 15 Мар 2017, 21:50

"... легалността на btc капитала" - не съм сигурен какво точно имаш предвид, но не само в България биткойн се приема като финансов актив/разплащателно средство, което го прави легитимен. Офшорните зони също са вариант, често използван от най-големите.

"EТF-a ще отнеме риска и това ще позволи на финансови гиганти да оперират без експозиция..." - Без експозиция имаш предвид да търгуват само ETF дялове на вторичния, без изобщо да участват на първичния пазар?
saiclabs
 
Мнения: 62
Регистриран на: 05 Окт 2013, 08:27

Re: Цената на биткойн (прогнози и коментари) #4 (2017)

Мнениеот cnerd » 16 Мар 2017, 11:55

saiclabs написа:"EТF-a ще отнеме риска и това ще позволи на финансови гиганти да оперират без експозиция..." - Без експозиция имаш предвид да търгуват само ETF дялове на вторичния, без изобщо да участват на първичния пазар?

Да, именно.
saiclabs написа:"... легалността на btc капитала" - не съм сигурен какво точно имаш предвид, но не само в България биткойн се приема като финансов актив/разплащателно средство, което го прави легитимен. Офшорните зони също са вариант, често използван от най-големите.

Най сериозните са Bribery Act, Foreign Corrupt Policies Act и Anti-Money Laundering/Counter Terrorist Financing act.
На базата на написаното в тях, всеки входящ долар за институция, подпиисала се под тези актове (това са всички финансови институции, независимо дали са офшорни зони или не), трябва да има доказуем произход/притежател.
Ако депозита е над $5к подлежи на одит, ако е над $10к е задължително да бъде репортнат на банката, която settle-ва в съответната валута (да речем за USD са Barklays, Chase и още една две май).
Когато дойде годишния одит, с който трябва да докажеш, че си compliant с всички тези актове, ако някой види, че си process-нал няколко милиона в биткойни и след това си ги обърнал в USD, до няколко дена вече няма да имаш USD settlements. Същото, разбира се, е и с другите големи валути - банките просто ще спрат да работят с теб.

Сега, за да изпреваря нещата и да отговоря на въпроса "ама тогава борсите как го правят" - ми, много лесно - има два портфейла - BTC и Fiat - когато депозираш или теглиш доларчета, паричките минават пез fiat портфейла, когато оперираш с BTC - през BTC портфейла. Но банките не могат да си позволят да имат BTC портфейл, нали така.

Няколко пъти съм повдигал този въпрос и поради някаква причина хората не ми вярват, че нещата стават така... Аз мога да засвидетелствам за това с личен опит. Минавам през 6 такива одита на година, 2014та когато вкарахме BTC payments в нашата платформа MasterCard и Visa ни направиха изненадващт одит и 3 седмици след това сагрегирахме портфейла си, щото иначе щяха да ни резнат processing-а по картовите схеми.
2015-та US acquiring банката (Vantiv, клон на First Bank of United States) ни спряха процесинга поради същата причина.
2016-та година Barklays и Deuchebank ни накараха да reconcile-ваме всеки един BTC депозит на ръка и off ledger... Тая година вече не знам кво ще стане, ама на дали ще е по-добре.
От страна на всяка една финансова институция, работата с BTC на този етап е таралеж в гащите.
За това ETF-a е златце. Моите шефчета мислиха да изтеглят френските бондове (щото са шит) и да ги вкарат в ETF-а, ако проекта беше озаконен на втори етап
cnerd
 
Мнения: 734
Регистриран на: 05 Юли 2013, 12:48

Re: Цената на биткойн (прогнози и коментари) #4 (2017)

Мнениеот saiclabs » 16 Мар 2017, 15:05

cnerd написа:Най сериозните са Bribery Act, Foreign Corrupt Policies Act и Anti-Money Laundering/Counter Terrorist Financing act.
На базата на написаното в тях, всеки входящ долар за институция, подпиисала се под тези актове (това са всички финансови институции, независимо дали са офшорни зони или не), трябва да има доказуем произход/притежател.
Ако депозита е над $5к подлежи на одит, ако е над $10к е задължително да бъде репортнат на банката, която settle-ва в съответната валута (да речем за USD са Barklays, Chase и още една две май).
Когато дойде годишния одит, с който трябва да докажеш, че си compliant с всички тези актове, ако някой види, че си process-нал няколко милиона в биткойни и след това си ги обърнал в USD, до няколко дена вече няма да имаш USD settlements. Същото, разбира се, е и с другите големи валути - банките просто ще спрат да работят с теб.

Сега, за да изпреваря нещата и да отговоря на въпроса "ама тогава борсите как го правят" - ми, много лесно - има два портфейла - BTC и Fiat - когато депозираш или теглиш доларчета, паричките минават пез fiat портфейла, когато оперираш с BTC - през BTC портфейла. Но банките не могат да си позволят да имат BTC портфейл, нали така.

Няколко пъти съм повдигал този въпрос и поради някаква причина хората не ми вярват, че нещата стават така... Аз мога да засвидетелствам за това с личен опит. Минавам през 6 такива одита на година, 2014та когато вкарахме BTC payments в нашата платформа MasterCard и Visa ни направиха изненадващт одит и 3 седмици след това сагрегирахме портфейла си, щото иначе щяха да ни резнат processing-а по картовите схеми.
2015-та US acquiring банката (Vantiv, клон на First Bank of United States) ни спряха процесинга поради същата причина.
2016-та година Barklays и Deuchebank ни накараха да reconcile-ваме всеки един BTC депозит на ръка и off ledger... Тая година вече не знам кво ще стане, ама на дали ще е по-добре.
От страна на всяка една финансова институция, работата с BTC на този етап е таралеж в гащите.
За това ETF-a е златце. Моите шефчета мислиха да изтеглят френските бондове (щото са шит) и да ги вкарат в ETF-а, ако проекта беше озаконен на втори етап


Да, казаното показва причина защо финансовите институции не играят директно на пазара. Ясно.
Също потвърждава защо биткойн се котира най-вече сред физическите лица и част от дребния/средния бизнес, а големият бизнес, където са парите, стои настрана.

cnerd написа:
saiclabs написа:"EТF-a ще отнеме риска и това ще позволи на финансови гиганти да оперират без експозиция..." - Без експозиция имаш предвид да търгуват само ETF дялове на вторичния, без изобщо да участват на първичния пазар?

Да, именно.


Не разбирам как самата търговия на ETF дялове ще направи биткойн пазара монополизиран, след като реално не се извършват покупки/продажби на биткойн? Може би имаш предвид, че повишеният интерес на вторичния пазар ще доведе до по-големи покупки/продажби на първичния и това ще доведе до концентрация на голямо количество в ръцете на ETF собствениците?
saiclabs
 
Мнения: 62
Регистриран на: 05 Окт 2013, 08:27

Re: Цената на биткойн (прогнози и коментари) #4 (2017)

Мнениеот 2GOOD » 18 Мар 2017, 21:49

Голяма паника, голямо нещо... ето ни е темата за размера на блока viewtopic.php?f=3&t=4170

Междувременно сме под $1000
Благодарности на: 12good4Buys8cvTj6EB4MTGNTSC4w9Swnz
Аватар
2GOOD
Site Admin
 
Мнения: 4956
Регистриран на: 28 Май 2013, 15:40
Местоположение: Planet Mars

Re: Цената на биткойн (прогнози и коментари) #4 (2017)

Мнениеот cnerd » 19 Мар 2017, 13:00

saiclabs написа: Може би имаш предвид, че повишеният интерес на вторичния пазар ще доведе до по-големи покупки/продажби на първичния и това ще доведе до концентрация на голямо количество в ръцете на ETF собствениците?

Ми, това, което ти казваш всъщност звучи доста логично, аз по-скоро си представям ETF-а просто да прави пари от волатилността, която ще създава от голямата си хазна и да спи с долари всяка вечер (щото, нали, вторичния пазар не ще друго освен USD).
От друга страна това, което ти казваш също си е вярно - логичната експанзия на ETF-а пък като такъв би било да купува още и още повече BTC-та, което да доведе до концентрация на BTC-та (като гадните борси) и следователно централизация.
:puke
cnerd
 
Мнения: 734
Регистриран на: 05 Юли 2013, 12:48

Re: Цената на биткойн (прогнози и коментари) #4 (2017)

Мнениеот 2GOOD » 20 Мар 2017, 16:16

Анализ за цената и форка:
https://bitcoinmagazine.com/articles/bi ... tualities/
Благодарности на: 12good4Buys8cvTj6EB4MTGNTSC4w9Swnz
Аватар
2GOOD
Site Admin
 
Мнения: 4956
Регистриран на: 28 Май 2013, 15:40
Местоположение: Planet Mars

ПредишнаСледваща

Назад към Борси, Цена и Спекулации

Кой е на линия

Регистрирани потребители: AJB, ionicle, Kartoff, viniamin