Crypto.bg

Коментари за цената на биткойн и различните борси

Модератор: Moderators

Re: Crypto.bg

Мнениеот zigzag » 29 Сеп 2014, 20:47

LT530 написа:
zigzag написа:Данъка от 10% се плаща за печалби реализирани от биткойн търговия


Почти. 10% флат по данъчна декларация и декларирани приходи от продажба. Което е ако си ги изкопал.
Ако ще плащаш 10% върху печалбата при една ревизия ще трябва да докажеш пазарна цена по която си ги придобил. С официален данъчен документ на който може да бъде направена насрещна проверка.


stamen написа:Дължиш 10% данък върху приходите от биткойн, само ако си купил (изкопал) и после продал.

...


Не съм съгласен, че изкопаните монети трябва да подлежат на облагане. Защото те са "награди" раздавани на случаен принцип. Според нашия закон БТЦ е финансов актив а не стока.
zigzag
 
Мнения: 399
Регистриран на: 05 Фев 2014, 21:51

Re: Crypto.bg

Мнениеот stamen » 29 Сеп 2014, 20:56

zigzag написа:
LT530 написа:
zigzag написа:Данъка от 10% се плаща за печалби реализирани от биткойн търговия

stamen написа:Дължиш 10% данък върху приходите от биткойн, само ако си купил (изкопал) и после продал.

...


Не съм съгласен, че изкопаните монети трябва да подлежат на облагане. Защото те са "награди" раздавани на случаен принцип. Според нашия закон БТЦ е финансов актив а не стока.


Когато ги продадеш, това ти е приход. Ако си ги изкопал, може да оспориш началната цена, че не е нула, а ти е струвало апаратура и ток. Покрай crypto.bg доста мнения и официални писма-становища изчетох относно биткойн в нашата администрация. мислим, че ги няма, но ги има :)
Аватар
stamen
 
Мнения: 93
Регистриран на: 29 Ное 2013, 15:26

Re: Crypto.bg

Мнениеот 2GOOD » 29 Сеп 2014, 23:02

stamen написа:
zigzag написа:
LT530 написа:
zigzag написа:Данъка от 10% се плаща за печалби реализирани от биткойн търговия

stamen написа:Дължиш 10% данък върху приходите от биткойн, само ако си купил (изкопал) и после продал.

...


Не съм съгласен, че изкопаните монети трябва да подлежат на облагане. Защото те са "награди" раздавани на случаен принцип. Според нашия закон БТЦ е финансов актив а не стока.


Когато ги продадеш, това ти е приход. Ако си ги изкопал, може да оспориш началната цена, че не е нула, а ти е струвало апаратура и ток. Покрай crypto.bg доста мнения и официални писма-становища изчетох относно биткойн в нашата администрация. мислим, че ги няма, но ги има :)


Ще се радваме ако споделиш наученото в отделна тема, да се надяваме че до 1-2 години и аз ще продавам :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Благодарности на: 12good4Buys8cvTj6EB4MTGNTSC4w9Swnz
Аватар
2GOOD
Site Admin
 
Мнения: 4956
Регистриран на: 28 Май 2013, 15:40
Местоположение: Planet Mars

Re: Crypto.bg

Мнениеот stamen » 29 Сеп 2014, 23:12

Не знам до колко мога да ги публикувам така тези неща, все пак са поверителни от счетоводителите и адвокатите..
Но който има интерес от биткойн бизнес в България, може да ми пише и ще му помогна с каквото мога да го направи като хората :)
Аватар
stamen
 
Мнения: 93
Регистриран на: 29 Ное 2013, 15:26

Re: Crypto.bg

Мнениеот 2GOOD » 29 Сеп 2014, 23:22

stamen написа:Не знам до колко мога да ги публикувам така тези неща, все пак са поверителни от счетоводителите и адвокатите..
Но който има интерес от биткойн бизнес в България, може да ми пише и ще му помогна с каквото мога да го направи като хората :)


Не знаех, че е поверително.
Разбирам, че това е KnoHow, но според мен колкото повече информация има публично, толкова по-добре за развитието на Биткойн като валута в България.

Важното е, че може да се помогне ;)
Благодарности на: 12good4Buys8cvTj6EB4MTGNTSC4w9Swnz
Аватар
2GOOD
Site Admin
 
Мнения: 4956
Регистриран на: 28 Май 2013, 15:40
Местоположение: Planet Mars

Re: Crypto.bg

Мнениеот stamen » 29 Сеп 2014, 23:25

Не че ми е важно know-how-а, а в България за законен биткойн бизнес се работи с писма между държавни агенции, които не са публични. За това и не знам, доколко мога така да ги публикувам в интернет. Ще попитам адвокатите...
Аватар
stamen
 
Мнения: 93
Регистриран на: 29 Ное 2013, 15:26

Re: Crypto.bg

Мнениеот marincho » 29 Сеп 2014, 23:27

Преразкажи ги със свои думи. Не е нужно копи-пейст.
Не разбирам шльокавица
Аватар
marincho
 
Мнения: 903
Регистриран на: 03 Юни 2013, 21:20

Re: Crypto.bg

Мнениеот stamen » 29 Сеп 2014, 23:34

Ами на базата на определени писма/становища, така сме си подредили счетоводството и скоро договорите за merchant services в crypto.bg, че да не плащаме ДДС, да не ни трябва payment processor license и т.н...

ако даден счетоводител не ги познава тези писма, няма как да ти направи нещата така, че да избегнеш ДДС или лиценз. Аз само съм ги виждал писмата.
Накратко, има становища, според които биткойн не е валута в законния смисъл, но не е и стока. Нещо от рода на "други платежни инструменти" беше, като биткойн е изрично упоменат.

Най-интересното е, че в края на писмата пише, че съответното становище в тях не обвързва съда да го признае - тоест, вратата е оставена отворена за тези, които са на власт да вземат решението, което им отърва в случая.

Гадна е малко работата, може би за това не искам много да се впускам в обяснения :)
Аватар
stamen
 
Мнения: 93
Регистриран на: 29 Ное 2013, 15:26

Re: Crypto.bg

Мнениеот marincho » 29 Сеп 2014, 23:46

stamen написа:
Гадна е малко работата, може би за това не искам много да се впускам в обяснения :)


Вярно гадна излиза - държат те под напрежение.

Да те питам за друго. Ползвам ипей от 2007-а година, миналата седмица пак рових, но така и не ми стана ясно -мога ли от микросметката, да си местя пари в регистрираните карти? Или може да ползвам парите само за плащане през ипей? С други думи - има ли начин за вадене на парите без такси?

P.S. Таксата ми се видя малка, към лев и нещо, но не знаех че е процент от сумата(въпреки че, е логично - ипей събират процент от сумата при плащания).
Не разбирам шльокавица
Аватар
marincho
 
Мнения: 903
Регистриран на: 03 Юни 2013, 21:20

Re: Crypto.bg

Мнениеот BGanio » 30 Сеп 2014, 00:05

Може да си ги изтеглиш на каса на изипей има такса ама не е страшна
Аватар
BGanio
 
Мнения: 459
Регистриран на: 13 Сеп 2013, 19:09
Местоположение: София

ПредишнаСледваща

Назад към Борси, Цена и Спекулации

Кой е на линия

Регистрирани потребители: 2GOOD, AJB, filchef, Google [Bot], ionicle, Kartoff, scorpy, UserX1XO, viniamin