Охлаждане на стаята? Климатик?

Модератор: Moderators

Охлаждане на стаята? Климатик?

Мнениеот Fujitzo » 24 Мар 2017, 23:18

Гайс, знам че една част от вас копаете в "професионално" обурудвани подземия с краден ток, въпроса ми е отправен по-скоро към простосмъртните домашни копачи, които са преминали през няколко или поне 1 лято.

Заслужава ли си климатик да се слага на гаража/тавана/мазето или където сте набутали машините ? Аз разсъждавам от гл точка че при климатик прозорците биха били затворени, което от само себе си означава покачване на темп в стаята до затрашителни стойности. Т.е ако навън да речем е 20 градуса, климатика е настроен на минимално - 18 градуса примерно, то той трябва просто да вкарва външния въздух (темп) вътре , която работа може да свърши и един вентилатор просто. На машините няма да им пречи и 35 градуса да е в помещението стига картите да имат адекватни охлаждания.

Та тук е дилемата - няколко домашни вентилатора по 30лв които да вкарват (по-скоро изкарват) въздух от помещението и да духат директно на самите машини VS климатик, който по презумция означава затворена врата (прозорец) и по-малка циркулация на въздуха.

Също на дневен ред е и консумацията. Климатика го дават 400-900W консумация, което е доста повече от 4 домашни вентилатора по 40-50w. Все ми се струва че климатика просто няма да се справи с 5 рига (консумация 6-7КВ) и в стаята ще е същата жега (или с 3-5 градуса надолу) каквато би била ако просто духат вентилатори. При по-ниски темп захранванията работят по-ефективно, но вас пак... климатика си харчи яко.. :think:
Fujitzo
 
Мнения: 50
Регистриран на: 15 Яну 2017, 22:31

Re: Охлаждане на стаята? Климатик?

Мнениеот opper » 25 Мар 2017, 08:34

Ако шумът не ти е проблем, ориентирай се към изграждането на вентилация. Идеята е да не се допуска топлия въздух от машините да се задържа в помещението. Може да използваш както прозоръчни, така и канални вентилатори.
opper
 
Мнения: 206
Регистриран на: 06 Ное 2014, 09:37

Re: Охлаждане на стаята? Климатик?

Мнениеот Chris__ » 25 Мар 2017, 10:33

Fujitzo написа:Гайс, знам че една част от вас копаете в "професионално" обурудвани подземия с краден ток, въпроса ми е отправен по-скоро към простосмъртните домашни копачи, които са преминали през няколко или поне 1 лято.

Заслужава ли си климатик да се слага на гаража/тавана/мазето или където сте набутали машините ? Аз разсъждавам от гл точка че при климатик прозорците биха били затворени, което от само себе си означава покачване на темп в стаята до затрашителни стойности. Т.е ако навън да речем е 20 градуса, климатика е настроен на минимално - 18 градуса примерно, то той трябва просто да вкарва външния въздух (темп) вътре , която работа може да свърши и един вентилатор просто. На машините няма да им пречи и 35 градуса да е в помещението стига картите да имат адекватни охлаждания.

Та тук е дилемата - няколко домашни вентилатора по 30лв които да вкарват (по-скоро изкарват) въздух от помещението и да духат директно на самите машини VS климатик, който по презумция означава затворена врата (прозорец) и по-малка циркулация на въздуха.

Също на дневен ред е и консумацията. Климатика го дават 400-900W консумация, което е доста повече от 4 домашни вентилатора по 40-50w. Все ми се струва че климатика просто няма да се справи с 5 рига (консумация 6-7КВ) и в стаята ще е същата жега (или с 3-5 градуса надолу) каквато би била ако просто духат вентилатори. При по-ниски темп захранванията работят по-ефективно, но вас пак... климатика си харчи яко.. :think:



Няма нищо застрашително при затворените прозорци на стаята при пуснат климатик, това просто е аксиома при подобен вид охлаждане. При климатизация нямаме масообмен както при вентилация, а само топлообмен. Всичко се свежда до изчисление каква охлаждаща мощност ще ти е необходима за въпросите 5 рига. Цитираните 400-700 вата разход вероятно се отнасят до 7-ца или 9-ка супер инвертор, което е крайно недостатъчно за охлаждането на тези ригове. Насочи се към 24-ка, но разхода на ток там ще е значителен.
Chris__
 
Мнения: 308
Регистриран на: 21 Юли 2013, 20:55

Re: Охлаждане на стаята? Климатик?

Мнениеот olele » 25 Мар 2017, 10:45

Срещуположни прозорци 2 про вентилатора(вкарващ/обдухващ - изкарващ) 1-2 кубика в секунда и си готов.
+ при правилна подредба и удобно помещение можеш и 20 рига да сложиш(и повече може, но приемаме че става дума за домашни условия и имаш ограничение в тока)
+ Евтина инвестиция (100-350лв.)
+ Нисък месечен разход (300-600 вата)

- доста шумно (50-70 децибела на перка)
- при дъжд може да стане голямо мазало ако не е подсигурено
olele
 
Мнения: 211
Регистриран на: 15 Окт 2016, 15:28

Re: Охлаждане на стаята? Климатик?

Мнениеот Chris__ » 25 Мар 2017, 10:56

olele написа:Срещуположни прозорци 2 про вентилатора(вкарващ/обдухващ - изкарващ) 1-2 кубика в секунда и си готов.
+ при правилна подредба и удобно помещение можеш и 20 рига да сложиш(и повече може, но приемаме че става дума за домашни условия и имаш ограничение в тока)
+ Евтина инвестиция (100-350лв.)
+ Нисък месечен разход (300-600 вата)

- доста шумно (50-70 децибела на перка)
- при дъжд може да стане голямо мазало ако не е подсигурено


Точно така се прави в домашни условия.
Chris__
 
Мнения: 308
Регистриран на: 21 Юли 2013, 20:55

Re: Охлаждане на стаята? Климатик?

Мнениеот johnkill » 25 Мар 2017, 18:48

Преди време в Лидъла бяха пуснали едни колонни вентилатори по около 30 лв. Бях накупил няколко и ги слагам легнали зад всеки риг отзад. Стахотен ефект има особено лятото. За съжаление повече не съм видял да заредят такива :( иначе ще им ги изкупя.
johnkill
 
Мнения: 411
Регистриран на: 24 Ное 2015, 13:23
Местоположение: Burgas

Re: Охлаждане на стаята? Климатик?

Мнениеот Metamorph » 25 Мар 2017, 20:43

Всичко зависи от броя на картите, и от броя на помещенията. Естествено е най-добре да имаш неизползвана стая, но който няма...
Препоръки:
-компютрите стоят на земята. Въздухът на земята е най-студен, а топлият въздух и сам си се издига нагоре.
-добре е компютрите да теглят от едната страна и да издухват на другата. На когото картите са му просто наслагани, сам да си сърба попарата :)
-колкото и да е горещо през деня, отвореният прозорец нощем , веднага смъква температурите ,ако компютърът е на метър два от него , на земята.
-в екстремни ситуации, когато терасата е южна и остъклена и се налага да стои затворена, защото на нея става над 50 градуса дори с отворени прозорци, тя може да се направи "изход". Машината се слага така,че да вдишва въздух от стаята и да изкарва на терасата. Тогава там става едно ... 70-80 градуса ама кво ти пука особено, нали в къщи и на машината и е хладно :)
-ако има ориентация да вдиша от входната врата ,например ако е желязна с известни пролуки, то машина може да стои в коридора.
-ако има комин се слага един по-силен вентилатор да изкарва във всяка стая. Може да се сложат машини на стелаж и със заграждения да се препрати изходящият въздух да напуска стаята през комина.

А що се отнася до изваждащи вентилатори от прозорците , те се поставят в горния край. Лошото е ,че са поне 50 вата и това допълнително натежава сметките.
Вкарващите вентилатори не са много удачни- прозорците се намират на метър над земята , вкарваният въздух ще измине два метра и веднага ще се разреди и няма да е толкова студен.
Всъщност ако вкарващият вентилатор е насочен към земята ще е доста добре, но това заема място и ще е грозна гледка.
Metamorph
 
Мнения: 394
Регистриран на: 03 Сеп 2013, 12:02

Re: Охлаждане на стаята? Климатик?

Мнениеот Sandro » 26 Мар 2017, 10:41

Значи лятото когато въздуха се нагрее, вентилатор и отворени прозорци няма да помогнат, ако и изложението на стаята е западно, това допълнително ще усложни нещата, тъй като през лятото от запад пече фронтално и най-силно, при това положение само климатик, но не знам със каква мощност.
Sandro
 
Мнения: 83
Регистриран на: 13 Мар 2017, 23:03

Re: Охлаждане на стаята? Климатик?

Мнениеот Metamorph » 26 Мар 2017, 14:07

Sandro написа:Значи лятото когато въздуха се нагрее, вентилатор и отворени прозорци няма да помогнат, ако и изложението на стаята е западно, това допълнително ще усложни нещата, тъй като през лятото от запад пече фронтално и най-силно, при това положение само климатик, но не знам със каква мощност.

Препоръките ,които съм написал ,както съм ги писал , тъй и съм ги усетил :)
С южно изложение съм. Остъклена тераса.
Прозорците стоят лете,зиме - отворени или открехнати.Изкарващи вентилатори на прозорци нямам. Само на комините.
Вече зависи ,кой каква жега... предпочита :)
Някъде към 33 градуса май беше максимума вкъщи,макар че максимално-минималния термометър на стената има друга гледна точка за нещата - 36 градуса :)
Напичането от слънце е много страшно, защото дори навън да е студено, вътре става жега. Това може да се бори със щори, ама като човек гледа и цветя... трудна работа :)
Metamorph
 
Мнения: 394
Регистриран на: 03 Сеп 2013, 12:02

Re: Охлаждане на стаята? Климатик?

Мнениеот kmetax » 27 Мар 2017, 00:14

Само вентилация! Климатика е абсолютно ненужен.Според малко хамалски сметки ти трябват два канала(най лесно с гофрирана връзка за абсорбатор в най-ниската част на помещението и съответно два по тавана.За стая с 40 карти(6киловата) и 45 м3 обем около 800м3/ч циркулация, машините на най ниската удобна точка. Важното е колкото влиза толкова и да излиза.
Ако ме удари селянин важи ли ми гражданската отговорност?
Аватар
kmetax
 
Мнения: 335
Регистриран на: 13 Яну 2014, 23:50
Местоположение: София

Следваща

Назад към Хардуер

Кой е на линия

Регистрирани потребители: 2GOOD, Bing [Bot], George, Google [Bot], ionicle, qbadabaduuu, Spenchoni, viniamin