Intel vs AMD, 4GB vs 8GB RAM, HDD vs SSD

Модератор: Moderators

Intel vs AMD, 4GB vs 8GB RAM, HDD vs SSD

Мнениеот Fujitzo » 18 Фев 2017, 17:17

Здравейте

Предполагам, че някъде може и да са се обсъждали въпросните алтернативи. Прегледах темите до 2 год назад и не видях честно казано. Надявам се няма да ме нападнете веднага :)

Искам да споделя опит, ако и други го направят - за всеобщо добро е в крайна сметка.

Долните наблюдения са за zcash под уин с claymore miner. ETH не съм копал.

Intel vs AMD:

имам 2 копачки с амд (athlon x2 II) и 1 с интел (celeron G18xx). Всички процесори са слаби. Наблюдения:

- интелския риг с H81 PRO BTC държи 97-98% GPU usage константа в MSI Afterburner. CPU usage 15-20%. (важи и за desktop машината, която също копае с 1 карта)
- амд показва нащърбена графика на GPU usage с резки спадове до 0% които са през различни интервали - от всяка секунда до 20 сек. Доста е random тая графика и не мога да хвана точно колко влияе на отчетения от claymore hash rate. Мислех си, че колкото по-нагъсто са спадовете толкова е по-ниска скоростта, но от време на вр като се логна да проверя какви са темп гледам че скоростта е сравнително константна за дадената машина, а графиката ту е мн нащърбена, ту не толкова. Продполагам че по-скоро е някакъв рипортинг проблем. CPU usage e по-високо от интел, но пак под контрол - 50-70%
- Не забелязвам статистически значима разлика в скоростта на едни и същи карти в интелската и амд машините.
- Моето предпочитание за intel се базира най-вече на по-ниската консумация и 20w разлика да са само - защо проца да работи на 60% като може да работи на 15% :)

RAM:

RAM usage навсякъде е под 2GB , page file e др въпрос. Та нз защо препоръчват 8ГБ... any ideas?

HDD
- Интелската машина е с SSD, другите са със стари механични хардове. Като изключим фрустрацията от бавното зареждане на уин при честите рестарти докато се конфигурира всичко, не забелязвам разлика в скоростта. Но реално те не са при равни други условия - ssd-to е с интел и с 4гб рам, ххд-тата с амд с 8гб. Така че е малко трудно да се прецени дали и кой фактор оказва вклияние. А нямам време да тествам различни комбинации понеже съм настроил машините на ръба на стабилността и ще започнат серия от крашове и рестарти.

По пътя на логиката SSD би трябвало да оказва благоприятно влияние поради огромния page file (21GB стигна на едната машина) който реално е на харда, но не чувам главата да чигърти докато копаят (специално намалих всички вентилатори + клечки за зъби в тези, които не мога да намаля (захранване) за да се чуе)


Интересно ми е да чуя вашите мнения
Fujitzo
 
Мнения: 50
Регистриран на: 15 Яну 2017, 22:31

Re: Intel vs AMD, 4GB vs 8GB RAM, HDD vs SSD

Мнениеот 2GOOD » 19 Фев 2017, 21:04

Нямам подобни наблюдения, едната ми машина за копане е със супер (ултра) старо дъно с.939 АМД с едноядрен процесор на повече от 12 години, машината има за сторидж хард диск от лаптоп също стар и бавен. Скоростта е идентична спрямо съвременна машина с Intel процесор.
Благодарности на: 12good4Buys8cvTj6EB4MTGNTSC4w9Swnz
Аватар
2GOOD
Site Admin
 
Мнения: 4956
Регистриран на: 28 Май 2013, 15:40
Местоположение: Planet Mars

Re: Intel vs AMD, 4GB vs 8GB RAM, HDD vs SSD

Мнениеот andrianski » 21 Фев 2017, 09:55

Зависи какво се копае. ЗА ETH се предполага повече писане по диска, съответно SSD малко повече ще ти копае дори заради разликата във времето за рестарт и лоад на системата.
Аватар
andrianski
 
Мнения: 254
Регистриран на: 07 Юли 2013, 11:43

Re: Intel vs AMD, 4GB vs 8GB RAM, HDD vs SSD

Мнениеот Fujitzo » 21 Фев 2017, 12:58

В крайна сметка май наистина няма разлика. Поръчах амд дъно на ам3 слот и амд процесор, най-вече заради тройно по-ниската цена на комплекта. Консумацията би трябвало да е нещо от порядъка на 20W в ползва на интел, което са 30лв на година или пренебрежимо. Ще сложа SSD най-вече заради рестартите.. за да не чакам по 2 мин

Много ми е интересно откъде идва назъбеността на линията на GPU usage. 2 машини с интел - права като на мъртвец 97-98% , 2те с амд - назъбена 100-0%. И дали това оказва влияние на скоростта.. ако да, това е достатъчен повод да се избере интел. По-скоро май е просто рипортинг особенос..
Fujitzo
 
Мнения: 50
Регистриран на: 15 Яну 2017, 22:31

Re: Intel vs AMD, 4GB vs 8GB RAM, HDD vs SSD

Мнениеот 13K » 21 Фев 2017, 17:19

andrianski написа:Зависи какво се копае. ЗА ETH се предполага повече писане по диска, съответно SSD малко повече ще ти копае дори заради разликата във времето за рестарт и лоад на системата.


Това не е точно така щото DAG файл вече няма на диска. Каквото трябва се генерира директно в паметта на картата.

Аз имам и Интел и АМД, и обикновени HDDта и SSDта различни чешити.
Не съм открил подобно влияние върху скростта на хеширане.

Ако има някаква разлика, то тя е в скоростта на зареждане на ОС и стартиране на миьорстването.
13K
 
Мнения: 153
Регистриран на: 28 Мар 2014, 12:23


Назад към Хардуер

Кой е на линия

Регистрирани потребители: AJB, Bing [Bot], Google [Bot], ionicle, Sevo, viniamin