Флашване на BIOS няколко въпроса

Информация за различни модели видео карти за копане, проблеми, решения, настройки

Модератори: Spoon.Net, Moderators

Флашване на BIOS няколко въпроса

Мнениеот Fujitzo » 23 Фев 2017, 11:37

Здравейте,


Попаднаха ми преди месец два няколко изгодни стари рига и реших да се пусна отново в приключението. 15 карти общо микс 280, 280х, 7970, 290 - различни марки. До сега горе долу вървеше, макар и според мнозина печалбата да е минимална, но с последния спад в цената на ZEC-a комбинирано с покачването на темп от няколко дена с 15 градуса положението стана малко критично - трябва да намалям консумацията задължително. 290ките имат слайдер на core voltage в MSI Afterburner, но 280ките - не. Още преди няколко седм почетох по въпроса с флашването, но нещо не събирам кураж и ми се искаше да намеря отговори на някои въпроси за допълнителна яснота:

1. ОК, процеса по флашване е ясен, но как седи въпроса с намирането на точните стойности? Намерих както HEX едитори така и готови оптимизирани биоси, но все пак:
- няма ли разлики от карта до карта, дори и тя да е с една и съща памет и модел? няма ли някакво стареене един вид на хардуера, което може да прецака нещата?
- за различните монетки са различни оптималните стойности. Т.е трябва да търся за конкретен алгоритъм за конкретен модел (ETH ще е като гледам zeca как отива в дерето) ?

2. Имам ли право на "проба-грешка"? За намирането на оптимални честоти през MSI например си играя поне няколко часа на машина, понеже всеки краш е последван от 2 мин рестарт (понеже са със механични дискове). записвам си в ексел консумацията и хеша и търся най-доброто съотношение. Ако искам да пробвам различни биоси - няма бърз начин нали? И става карта по карта? Т.е ако не използвам готов BIOS ще трябва educated guess..

3. Чета разни проблеми на колеги - картата да изчезне, черен екран, не буутва уина и т.н... Може ли до такава степен да се прецакат нещата, че картата да е за боклука? Все си мисля че софтуерно ако е развалена, софтуерно ще трябва да може да се оправи...

4. Какъв е вашия success rate? Ако си разпечатм всички инструкции и ги следвам прилежно и слагам само препоръчани стойности за волтажи би тярбвало да е безопасно.. но все пак.. :roll: А и консервативни стойности няма да намалят консумацията колкото ми се иска.

Последно: step by step туториал, който да препоръчате? Аз това гледах:

https://www.techpowerup.com/forums/thre ... de.212849/
https://www.techpowerup.com/forums/thre ... ds.189089/
https://docs.google.com/spreadsheets/d/ ... li=1#gid=0 (готови биоси, но за Litecoin)

Поздрави
Fujitzo
 
Мнения: 50
Регистриран на: 15 Яну 2017, 22:31

Re: Флашване на BIOS няколко въпроса

Мнениеот Metamorph » 23 Фев 2017, 20:12

И аз се интересувам от флаш на биос. Засега ъндерволтвам само през Афтербърнер.
Ъндерволтвам и 280х. Слайдера излиза при отмятане на три полета.
Различно ми се държат всички карти, но обикновено след краш на драйвера не последва рестарт.
Някои карти при краш се връщат на дефолтските си волтажи (в полето на картата пише 1200, но всъщност графиката показва 1256)
Афтербърнерът е като някакъв лъжец - ако знаеш как лъже, може да работиш нормално с него. Но ако приемаш всички негови данни за верни , нещата не вървят.
Други карти си остават на същите настройки. Проблемът е ако започнат крашове през половин минута, а дефолтският волтаж не се връща. Тогава на около пети, шести краш, компютърът ми се рестартира.
След краш и връщане на дефолтски волтажи има два варианта:
1- Афтербърнерът в полето посочва волтажа ,който е бил преди краша - графиката обаче изписва дефолтския (1256)
В този случай записването на точно същата стойност и последващ "apply" не води до никаква промяна. Трябва да се запише каквото и да е число, различно от желаното . (искам 1250, пиша 1251, след "apply" стойността бива приета 1250)
Проблемът е когато се опитваш да задаваш дефолтски честоти на ядро и памет , но афтербърнера не ги приема. Тогава принудително слагам с една единица различно число.
2- в полето си пише 1200. Тогава пиша каквото съм решил и се променя.
Metamorph
 
Мнения: 395
Регистриран на: 03 Сеп 2013, 12:02

Re: Флашване на BIOS няколко въпроса

Мнениеот Fujitzo » 28 Фев 2017, 22:38

Разминаванията в афтърбърнера зависят от комбинацията марка/модел/драйвер.. и аз не мога да си обясня всичко напълно. Но едно е сигурно - не може на всички 280ки да се отключи волтажа. Ватметъра отчита по 30W на карта спад с около 100mv което е целта обикновено, като някои карти са със -100 + 100 диапазон, други с 4 цифри a.k.a 1175 напр. Имам една 7970 която за късмет е с 4 цифри и съм я пуснал на 1025 (1.025 V) ot 1175, което са си цели 150mv надолу. Бичи си 1000/1500 ядро/мем без проблеми и отчита абсолютно същия хашрейт (и конумация предполагам) като 280

@Metamorph за да не се оказваш в ситуация в която компа забива директно след рестарт не слагай "apply overclocking at startup" аз дори и афтърбърнера си го пускам ръчно.

Мисля все пак да се престраша да флашна 1 карта на която не мога да и сваля волтажа. Ако всичко мине гладко ще пробвам и с другите. Все пак ме гложди въпроса да направя всичко възможно да избегна worst case scenario...
Fujitzo
 
Мнения: 50
Регистриран на: 15 Яну 2017, 22:31

Re: Флашване на BIOS няколко въпроса

Мнениеот Станчо » 11 Мар 2017, 16:48

При зек добив с 280х моите карти са така
1150волта
-10%
1080MHz
1500Mhz RAM това е задължително на всяка монета която копа и не клоквам рам независимо какво копа освен ако рама не е Elpida като я слагам на 1620, а ако по някаква причина MSI AB не иска да падне под 1550MHz , което е минимума за някои модели се налага флаш на 1500MHz

Имам и модели 280х които работят на по нисък волтаж около 1120 , а ако не мога да сменя волтажа на карта само тогава я флашвам и не променям нищо друго освен това което не мога през MSI AB
Това всичкото е основно за зек , но и без да променям нищо със същите настройки си копат прилично и EXP и дори и EXP+DCR. Само за монеро ги намалям доста, но с тези карти не е на оферта монеро.
Разбрал съм и още нещо че не мога да променям волтажа на някоя карта когато картите на дъното ми са различни модели като 280х + 480х примерно и тогава е желателно флаш за да се избегнат проблеми.
Станчо
 
Мнения: 27
Регистриран на: 14 Юни 2014, 02:57

Re: Флашване на BIOS няколко въпроса

Мнениеот Fujitzo » 14 Мар 2017, 13:35

Станчо написа:При зек добив с 280х моите карти са така
1150волта
-10%
1080MHz
1500Mhz RAM това е задължително на всяка монета която копа и не клоквам рам независимо какво копа освен ако рама не е Elpida като я слагам на 1620, а ако по някаква причина MSI AB не иска да падне под 1550MHz , което е минимума за някои модели се налага флаш на 1500MHz

Имам и модели 280х които работят на по нисък волтаж около 1120 , а ако не мога да сменя волтажа на карта само тогава я флашвам и не променям нищо друго освен това което не мога през MSI AB
Това всичкото е основно за зек , но и без да променям нищо със същите настройки си копат прилично и EXP и дори и EXP+DCR. Само за монеро ги намалям доста, но с тези карти не е на оферта монеро.
Разбрал съм и още нещо че не мога да променям волтажа на някоя карта когато картите на дъното ми са различни модели като 280х + 480х примерно и тогава е желателно флаш за да се избегнат проблеми.


Аз снощи си поиграх доста да флашвам едни 290ки. На 1100v ги пуснах, което е към 1 - 1.03V според afterburner (i GPU-z) така са доста икономични, но не могат да дигнат повече от 1000 ядро. Според проведените сравнителни тестове с ватметър съотношението hash/consumption е най-добро някъде около ядро 1000 памет 1500. разбира се всичко е до бройка. Когато копането е печелившо (или не си плащаме тока) може да се напържат картите, но иначе според мен е разумно да се гонят макс ниски волтажи особено и с оглед на идващото затопляне на времето..

Какво е EXP ? Има ли далавера? Как отркивате нови монетки за копане като цяло? Аз гледам whattomine.com ... иначе гледам, че има секция в bitcointalk.org за нови монетки, но те излизат постоянно. Ако губя по 1 ден да проучвам всяка нова, то трябва само с това да се занимавам :)
Fujitzo
 
Мнения: 50
Регистриран на: 15 Яну 2017, 22:31

Re: Флашване на BIOS няколко въпроса

Мнениеот joyrex » 25 Мар 2017, 14:18

Да ви е излизала грешка atiwinflashcannot find discrete ati video card
И ако да, как се решава този проблем?
joyrex
 
Мнения: 155
Регистриран на: 08 Юли 2016, 17:07

Re: Флашване на BIOS няколко въпроса

Мнениеот Hristo » 01 Апр 2017, 23:35

joyrex написа:Да ви е излизала грешка atiwinflashcannot find discrete ati video card
И ако да, как се решава този проблем?

Случвало ми се е при повредени видеодрайвери.
Пускай инсталация наново, или най-добре, флашвай под DOS.
Gigabyte GA-990FXA-D3, OctalCore AMD FX-8350@4100 MHz, RadeonHD 7950 3GB GDDR5,
2x4GB GeIL DDR3@2666 MHz DUAL CHANNEL,ASUS XONAR DX PCI EXPRESS 7.1 AUDIO,
Storage: 1x60GB Corsair Force 3 SSD,1x500GB,1x1500GB,600W FortronPSU, 600W UPS
Аватар
Hristo
 
Мнения: 290
Регистриран на: 30 Май 2013, 00:10
Местоположение: Г@бр0в0

Re: Флашване на BIOS няколко въпроса

Мнениеот joyrex » 06 Апр 2017, 10:47

Hristo написа:
joyrex написа:Да ви е излизала грешка atiwinflashcannot find discrete ati video card
И ако да, как се решава този проблем?

Случвало ми се е при повредени видеодрайвери.
Пускай инсталация наново, или най-добре, флашвай под DOS.



Преинсталирах драйверите, същата грешка.
Под DOS опитах, не ги намира картите.
Пробвах с 6, с 3 и с една която е на големия слот, все едно и също :(
Идеи?
joyrex
 
Мнения: 155
Регистриран на: 08 Юли 2016, 17:07

Re: Флашване на BIOS няколко въпроса

Мнениеот laik2 » 06 Апр 2017, 14:33

joyrex написа:
Hristo написа:
joyrex написа:Да ви е излизала грешка atiwinflashcannot find discrete ati video card
И ако да, как се решава този проблем?

Случвало ми се е при повредени видеодрайвери.
Пускай инсталация наново, или най-добре, флашвай под DOS.



Преинсталирах драйверите, същата грешка.
Под DOS опитах, не ги намира картите.
Пробвах с 6, с 3 и с една която е на големия слот, все едно и също :(
Идеи?

Стар atiflash? По принцип дори и без драйвери би трябвало да ти намери картите, именно това е един от начините да си оправиш картата ако е с прецакан биос.
laik2
 
Мнения: 441
Регистриран на: 28 Окт 2016, 10:35

Re: Флашване на BIOS няколко въпроса

Мнениеот joyrex » 06 Апр 2017, 14:57

С последната версия на Atiwinflash.

Днес мисля да пробвам с по-стара версия
joyrex
 
Мнения: 155
Регистриран на: 08 Юли 2016, 17:07

Следваща

Назад към GPU Mining /Копане с Видео карти/

Кой е на линия

Регистрирани потребители: AJB, Google [Bot], ionicle, UserX1XO, viniamin